Nightskating Warszawa polega na przejeździe na rolkach, w godzinach wieczornych, głównymi ulicami miasta, po których w ciągu dnia jeżdżą setki tysięcy samochodów.

Ideą Nightskatingu jest promocja jazdy na rolkach jako sportu masowego. W związku z tym, aby pokazać ludziom ile osób uprawia wrotkarstwo przejazdy w ramach Nightskating Warszawa ruszają z centrum stolicy.

Celem projektu jest  także propagowanie aktywnej formy wypoczynku wśród mieszkańców stolicy, krzewienie kultury fizycznej oraz podjęcie działań na rzecz zwiększenia dostępu do rekreacji w miejscu zamieszkania poprzez promocję jazdy na rolkach, jako dziedziny sportu dla każdego niezależnie od wieku.

Nightskating Warszawa to największa impreza wrotkarska w Polsce i w  Europie Środkowo – Wschodniej oraz jedna z największych imprez dla rolkarzy na świecie.

W przejazdach biorą udział osoby w różnym wieku – od 5 letnich dzieci do osób w wieku nawet 75 lat. Ponad 80% uczestników to studenci i osoby do 35 roku życia. W roku ubiegłym w przejazdach brało udział średnio ponad 2800 osób, a rekordowa pod względem ilości uczestników edycja przyciągnęła prawie 7303 rolkarzy.

Nightskating Warszawa nie są to zawody sportowe, ale impreza organizowana przez rolkarzy i dla rolkarzy. Nocne przejazdy rolkarzy mają przede wszystkim zachęcać do aktywności fizycznej mieszkańców Warszawy oraz popularyzować jazdę na rolkach jako sport masowy. Każdy  z przejazdów przebiega inna trasą obok charakterystycznych miejsc w Warszawie. Cześć imprez to przejazdy tematyczne np „Powstańczy Nightskating”, „Juwenalia”, „hawajskie rytmy”. „roll & gol”

Organizatorem imprezy jest Warszawskie Stowarzyszenie Rolkarskie POLSKATER które zadbało, aby trasa były atrakcyjne i bezpieczne dla uczestników. Przejazdy rolkarzy zabezpiecza Policja oraz specjalny zespół na rolkach – Nightskating Warszawa Team.